6.06.2014


دانستنی ها
اموختنی ها و دانستنی ها********************


پنجشنبه پانزدهم خرداد 1393 خورشیدی
پنجم ژوئن 2014 میلادی
هفتم «سیوان» از سال 5774 عبری
پريسا تبريزالکساندر ساشا  تئودور شولگینبیرون رفتن از خانه میزان استرس بیولوژیکی را پایین می‌آورد. یعنی کار برای سلامتتان خوب است
نمای میکروسکوپی ویروس کرونا که عامل بیماری مرس یا سندرم تنفسی خاورمیانه است
نمای میکروسکوپی ویروس کرونا که عامل بیماری مرس یا سندرم تنفسی خاورمیانه است
تبازداشت بودند

و منافع دیگر از تغذیه انان


 شهاب سنگی که سال پیش در روسیه فرود آمدنمایشگاه دستاوردهای هسته ای در اصفهان

ارگ بم در زلزله سال ۱۳۸۲ به ميزان ۸۰ درصد تخريب شد.

ارگ بم در زلزله سال ۱۳۸۲ به ميزان ۸۰ درصد تخريب شد.


چین طولانی‌ترین خطوط راه‌آهن سریع‌السیر جهان را داراست که ده هزار کیلومتر را با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت یا بیشتر پوشش می‌دهد
 


ماهواره تحقیقاتی امید، نخستین ماهواره ساخت ایران


وزارت امنیت داخلی آمریکا امروز به کاربران اخطار داد که از مرورگرهایی به جز اینترنت اکسپلورر استفاده کنند.


وزارت امنیت داخلی آمریکا امروز به کاربران اخطار داد که از مرورگرهایی به جز اینترنت اکسپلورر استفاده کنند.


غذا
ق
با من حرف نزنید، حواسم جای دیگری است
سلولهای بیمار

هشدار درباره افزایش ابتلا به سرطان بر اثر آلودگی هوا

به گفته رئیس مرکز سلامت وزارت بهداشت "سالانه ۲۷۲۴ مورد مرگ منتسب به آلودگی هوا در شهر تهران ثبت می‌شود." کارشناسان در مورد نقش آلاینده‌های مختلف در افزایش "شکل‌های بدخیم انواع سرطان‌ها" هشدار می‌دهند.
‌کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد، در کنار قربانیان آلودگی هوا در تهران، هر سال در پایتخت ۲۵۲۲ نفر دچار بیمار قلبی و عروقی و ۴۵۲۵ نفر نیز به دلیل بیماری‌های تنفسی ناشی از آلودگی هوا در بیمارستان بستری می‌شوند.
به گزارش روز چهارشنبه (۸ آبان ۹۲/ ۳۰ اکتبر) خبرگزاری ایسنا کاظم ندافی در اولین کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای شهر تهران، خاطرنشان کرد، از رده خارج کردن سالانه ۷۰ هزار خودروی فرسوده برابر با جلوگیری از آلودگی ناشی از تردد دو میلیون و ۱۰۰ هزار خودرو خواهد بود، اما "دولت توانایی تامین هزینه‌های آن را ندارد."
۳۲۱ روز با ذرات معلق بیش از استاندارد
کارشناسان یکی از عوامل تشدید آلودگی هوای تهران را سوخت غیر استاندارد می‌دانند که به منظور جبران کمبود بنزین با تغییر کاربری در تاسیسات پتروشیمی تولید می‌شود. انجمن خودروسازان سال گذشته نسبت به عوارض استفاده از بنزین تولید داخل هشدار داد.
بنابر این گزارش محسن خجسته‌مهر، مشاور وزیر نفت در نشست یاد شده گفت: «امروزه بهینه‌سازی پالایشگاه‌های کشور به مراتب از بنزین‌سازی با اهمیت‌تر است که به همین دلیل بهینه‌سازی پالایشگاه‌های کشور را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.» به بیان دیگر وضعیت تولید بنزین همچنان "بهینه" نیست.
افزایش ریزگردها و ذرات معلق در هوای تهران نیز از آلاینده‌های مهم و از عوامل افزایش بیماری‌های مختلف ارزیابی می‌شود. رئیس مرکز سلامت محیط و کار می‌گوید، در ۳۲۱ روز از ۳۶۵ روز سال میزان ذرات معلق در هوای تهران از استاندارد جهانی بالاتر است.
به گفته‌ی کاظم ندافی سالانه در ۱۴۲ روز نیز "میزان غیراستاندارد دی‌اکسید کربن در هوای تهران داریم که نه تنها از استاندارد جهانی بلکه از استاندارد ملی نیز بسیار بالاتر است."
افزایش سرطان‌های تهاجمی‌تر و کاهش سن مبتلایان
آرش جنابیان، فوق تخصص سرطان‌شناسی، و عضو کمیته علمی انجمن خون و سرطان ایران روز چهارشنبه (۸ آبان) با اشاره به افزایش سرطان‌های بدخیم در کشورهایی که روند صنعتی شدن را با شتاب طی می‌کنند، به خبرگزاری مهر گفت: «در کشورمان ایران نیز موارد جدید سرطان در سال جاری نسبت به سال قبل رو به افزایش بوده است.»
به گفته‌ی جنابیان "فرم‌های تهاجمی‌تر سرطان نسبت به قبل بیشتر دیده می‌شوند" و سن ابتلا به انواع سرطان‌ها نیز "به طور معناداری در حال کاهش است."
این متخصص سرطان‌شناس می‌افزاید، نتیجه‌ی پژوهش‌های علمی ثابت می‌کند که "خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش میزان در تماس بودن با ریز غبارها و آلودگی‌‌ هوا ارتباط مستقیم دارد."
معصومه ابتکار
معصومه ابتکار
معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست میانه‌ی مهرماه هشدار داد که بحران‌های زیست‌محیطی ایران را فرا گرفته و اگر اقدام‌های لازم انجام نشود شرایط به نقطه حاد می‌رسد.
نگرانی از روند افزایش آلودگی
محمد هادی حیدرزاده، مدیر کل محیط زیست استان تهران می‌گوید، در سال گذشته پایتخت در ۱۱۷ روز را با پدیده گرد و غبار مواجه بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر حیدرزاده، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در کارگروه کاهش آلودگی، با اشاره به کاهش روزهایی که هوای تهران در وضعیت سالم قرار داشته می‌افزاید، از سال ۸۱ تا امسال "وضعیت پاک در هوای پایتخت روند نزولی بسیار جدی را طی کرده و وضعیت ناسالم افزایش یافته است."
مدیرکل محیط زیست استان تهران در مورد منشاء ریزگردها گفت: «بر خلاف گذشته که ریزگردها منشاء خارجی داشتند، در حال حاضر در بسیاری از روزها این پدیده از کانون‌های داخل استان ناشی می‌شود.»
معصومه ابتکار نیز روز سه‌شنبه (۷ آبان ماه) ضمن تایید منشاء داخلی بخشی از گرد و غبار هوای تهران تصریح کرد: «در سال‌های اخیر یکی از مهمترین آلاینده‌های پایتخت ریزگردها هستند که متاسفانه علاوه بر منشاء بین‌المللی و منشاء برون‌استانی در بسیاری موارد منشاء داخلی دارند و ناشی از فعالیت‌های کانون‌های داخل استان هستند.»
آلودگی هوای تهران چنان شدت گرفته که مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان حدود دو هفته پیش (۲۵ مهر) از آموزش و پرورش خواست برای حفظ سلامت دانش‌آموزان زنگ ورزش مدرسه‌ها را تعطیل کند.

No comments:

Post a Comment

POST توراه و هفطارای

Every Post's Information