12.02.2012به دلیل تحریم انتخابات پارلمانی کویت از جانب نیروهای اپوزیسیون سنی، تعداد نمایندگان شیعی افزایش یافت و به ۱۷ نفر رسید. تعداد کرسی‌های نمایندگان سنی به شدت کاهش یافته است. سه نماینده‌ی زن هم به پارلمان راه یافته‌اند.
روز یکشنبه (۱۲ آذر / ۲ دسامبر) نتایج انتخابات پارلمان کویت اعلام شد. این انتخابات روز شنبه (۱۱ آذر) در بیش از ۶۰۰ حوزه‌ی انتخاباتی و در سایه‌ی تحریم مخالفان و اعتراضات گسترده‌ی سیاسی برگزار شده بود.
به گزارش کمیسیون انتخابات، از ۵۰ کرسی پارلمان، ۱۷ کرسی به نمایندگان شیعی تعلق گرفته است. شیعیان ۳۰ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت کویت را تشکیل می‌دهند و تاکنون تنها ۷ نماینده در پارلمان داشتند. تعداد نمایندگان سنی از ۲۳ نفر به ۴ نفر رسیده است. به گفته‌ی کمیسیون انتخابات، ۳ نمایند‌ه‌ی زن نیز به پارلمان راه یافته‌اند.
۳۰ تن از نمایندگان جدید افرادی هستند که در دوره‌ی پیش در پارلمان حضور نداشتند. علت این امر تحریم انتخابات از جانب نیروهای اسلام‌گرا، لیبرال و گروه‌های قومی بود.
عبدالرحمان الجیران، نماینده‌ی سلفی‌ها در میان طرفدارانش (نفر سوم از چپ)عبدالرحمان الجیران، نماینده‌ی سلفی‌ها در میان طرفدارانش (نفر سوم از چپ)
بر اساس آماری که نیروهای اپوزیسیون منتشر کرده‌اند، تنها ۷/ ۲۶ درصد از ۴۲۰ هزار نفر واجد شرایط، در انتخابات شرکت کرده‌اند. به همین دلیل آنها پارلمان جدید را غیرقانونی می‌دانند.
آمار وزارت اطلاع‌رسانی کویت حاکی از آن است که حدود ۸/ ۳۸ درصد از واجدین شرایط رای خود را به صندوق‌ها انداخته‌اند. کمیسیون انتخابات تاکنون در این باره آماری منتشر نکرده است.
پیش از انتخابات، نیروهای اپوزیسیون امیدوار بودند که بیش از ۷۰ درصد واجدین شرایط به تحریم بپیوندند. در مقابل، طرفداران دولت تمامی تلاش خود را به‌خرج دادند تا بتوانند دست‌کم ۵۰ درصد مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کنند.
انتخابات روز شنبه، پنجمین دور انتخابات پارلمانی در دوران حکومت شیخ صباح الاحمد الصباح بود.
کشاکش بر سر انتخابات
در ماه فوریه سال جاری انتخابات پارلمانی برگزار شد که در آن اسلام‌گرایان، ناسیونالیست‌ها و لیبرال‌ها پیروز آن بودند. اما در ماه ژوئن دادگاه قانون اساسی کویت این انتخابات را به‌رسمیت نشناخت و از نمایندگان پیشین پارلمان، که اکثریت آنها را طرفداران دولت تشکیل می‌دادند خواست، تا انتخابات بعدی به کار خود ادامه دهند.
یوسف زلزلی، یکی از نمایندگان شیعی در میان طرفدارانشیوسف زلزلی، یکی از نمایندگان شیعی در میان طرفدارانش
متعاقب این رای دادگاه، امیر کویت با یک حکم حکومتی قانون انتخابات را تغییر داد. بر اساس حکم امیر، رای‌دهندگان به جای انتخاب ۴ نماینده‌، تنها می‌توانند به یک نفر رای بدهند.
بر اساس قانون انتخابات پیشین، کشور کویت به ۵ حوزه‌ی انتخاباتی تقسیم شده بود که از هر حوزه ۱۰ نماینده به پارلمان راه می‌یافت. هر رأی‌دهنده نیز اجازه داشت به چهار نامزد رأی دهد.
به گفته‌ی امیر کویت، قانون جدید "تضمین‌کننده‌ی وحدت ملی است" و از شکاف میان شهروندان بر حسب تعلقات مذهبی آنان جلوگیری می‌کند. نیروهای اپوزیسیون معتقدند که این حکم به نفع نمایندگانی است که طرفدار دولت هستند؛ و به همین دلیل نیز انتخابات را تحریم کردند.
در کویت پارلمان قدرت چندانی ندارد. تعیین دولت از اختیارات امیر است.
حرکت‌های اعتراضی
پس از تغییر قانون انتخابات توسط امیر، حرکت‌های اعتراضی نیروهای اپوزیسیون آغاز شد. در ما‌‌ه‌های گذشته درگیری‌های شدیدی میان نیروهای دولتی و معترضان صورت گرفت که در جریان آنها تعداد زیادی زخمی و شماری دستگیر شدند.
روز جمعه (۱۰ آذر/ ۳۰ نوامبر) نیز ده‌ها هزار تن از منتقدان دولت به اعتراضاتی دست زدند که به گفته‌ی اپوزیسیون، "بزرگ‌ترین تظاهرات سیاسی در تاریخ کویت" بوده است. این تظاهرات بدون بروز خشونت و درگیری پایان یافت. خبرگزاری‌ها از حضور پررنگ نیروهای امنیتی در مناطقی که اعتراضات در آن برگزار شد، خبر دادند.

No comments:

Post a Comment

POST توراه و هفطارای

Every Post's Information