12.02.2012قوه قضائیه آرژانتین این هشت تبعه جمهوری اسلامی ایران را مسئول عملیات تروریستی سال ۱۹۹۴ در بوئنوس آیرس شناخته و تقاضای استرداد انان را به ان کشور کرده است
هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی اکبر ولایتی، محسن رضائی، « ایماد مغنیه که جرات به خرج داده و از پناهگاه زیر زمینیش چندی پیش خارج شده بود در سوریه توسط کماندوهای یک کشور ناشناخته به قتل رسید »، محسن ربانی، احمد رضا اشقری / محسن رنجبران، احمد وحیدی


آرژانتین اعلام کرد که به‌زودی پیشنهاد دستور کاری را درباره دادخواهی مربوط به حمله تروریستی سال ۱۹۹۴ به یک مرکز خیریه یهودیان در بوئنوس آیرس به ایران عرضه خواهد کرد. قرار است مقام‌های دو کشور در ژانویه با هم دیدار کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های دولت آرژانتین روز شنبه (اول دسامبر / ۱۱ آذر) از دستور کاری خبر دادند که می‌خواهند به‌زودی به ایران عرضه کنند تا موضوع دادخواهی در ارتباط با بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در این کشور را در گفت‌وگوی بعدی خود با مقام‌های جمهوری اسلامی به بحث بگذارند.
در ۱۸ ژوییه ۱۹۹۴ کامیونی حاوی مواد منفجره در بیرون ساختمان متعلق به سازمان خیریه اسرائیلی – آرژانتینی "آمیا" در بوئنوس آیرس منفجر شد که بر اثر آن ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند. این بمب‌گذاری فجیع‌ترین حمله تروریستی در تاریخ آرژانتین شناخته شده است. دو سال پیش از این بمب‌گذاری هم حمله‌ای دیگر به سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس ۲۹ کشته و ۲۰۰ زخمی بر جای گذاشته بود.
مقام‌های آرژانتینی و ایرانی در ماه اکتبر در مرکز سازمان ملل متحد در ژنو دیدار داشتند و بحث‌هایی تدارکاتی در سطح کارشناسی درباره بمب‌گذاری در بوئنوس آیرس انجام دادند.
هکتور تیمرمان، وزیر امور خارجه آرژانتین، به خبرنگار حاضر در کاخ ریاست جمهوری این کشور گفت: «در هفته‌های آینده کشور ما طرحی عملی را عرضه خواهد کرد که قرار است در دیدار بعدی در ماه ژانویه به بحث گذاشته شود.»
قوه قضائیه آرژانتین جمهوری اسلامی ایران را مسئول بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ دانسته و از سال ۲۰۰۶ دادگاه‌های آرژانتین درخواست تحویل ۸ تبعه جمهوری اسلامی را برای پاسخگویی به اتهامات در رابطه با بمب‌گذاری کرده‌اند. این افراد شامل فرمانده سابق سپاه قدس و وزیر دفاع کنونی جمهوری اسلامی، احمد وحیدی، و رئیس جمهور اسبق، اکبر هاشمی رفسنجانی، می‌شوند. ایران همواره شرکت خود در این بمب‌گذاری‌ها را انکار کرده است.
کریستینا فرناندز د کیرشنر، رئیس دولت آرژانتین، در پی تنش‌زدایی با ایران است، چون ایران نه تنها شریک تجاری آرژانتین است، بلکه کلید حل برخی معضلات آمریکای لاتین چون انرژی و کمبود ارز به شمار می‌آید. عامل عمده‌ای که هم‌اکنون مانع گسترش روابط اقتصادی دو کشور شده، بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در بوئنوس آیرس است.
قوه قضائیه آرژانتین این هشت تبعه جمهوری اسلامی ایران را مسئول عملیات تروریستی سال ۱۹۹۴ در این کشور شناخته استقوه قضائیه آرژانتین این هشت تبعه جمهوری اسلامی ایران را مسئول عملیات تروریستی سال ۱۹۹۴ در بوئنوس آیرس شناخته است
یهودیان خواستار آگاهی از جزئیات مذاکره با ایران
تا کنون اطلاعاتی درباره جزئیات مذاکراتی که مقام‌های ایرانی و آرژانتینی در ماه اکتبر در سوئیس با هم داشته‌اند، منتشر نشده است. هکتور تیمرمان، وزیر امور خارجه آرژانتین، تنها به طور کلی در باره دور اول گفت‌وگو با ایران گفته است که این گفت‌وگو "نتایج مثبت" در بر داشته است.
از این رو در آغاز ماه نوامبر نمایندگان جامعه یهودیان آرژانتین از دادستان این کشور درخواست کردند که از دولت آرژانتین به ریاست کریستینا فرناندز د کیرشنر بخواهد، درباره نشست خود با مقام‌های ایران درباره بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ گزارش دهد.
میگل برونفمان، وکیل جامعه یهودیان آرژانتین، در این باره به روزنامه آرژانتینی "لا ناسیون" گفت: «ما به عنوان شاکی و در برخی موارد خانواده قربانیان حق داریم بدانیم که دولت چه مذاکره‌ای با ایران دارد انجام می‌دهد.»
در آرژانتین حدود ۳۰۰ هزار یهودی زندگی می‌کنند. آنان بزرگترین جامعه یهودیان را در آمریکای لاتین تشکیل می‌دهند.

No comments:

Post a Comment

POST توراه و هفطارای

Every Post's Information