3.15.2015

گزارش صدای امذریکا در باره امنیت یهودیان و اسرائیل در رابطه با سیاست فعلی خارجی امریکا
به گزارش رادیو صدای امریکا و به نقل از ماهنامه « اتلانتیک * محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه‌ای، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را متهم کرده است که سعی دارد به عمد چنین وانمود کند که ایران بدخواه یهودیان است.
به گزارش ماهنامه آتلانیتک، آقای ظریف در مصاحبه با شبکه ان.بی.سی آمریکا گفته است «اگر کتاب استر را بخوانید، خواهید دید پادشاه ایران بود که یهودیان را نجات داد. اگر کتاب تورات را مطالعه کنید، خواهید دید آن که یهودیان را از بابل، در مرکز عراق فعلی، نجات داد، یک پادشاه ایرانی بود. استر مقبره‌ای در شهر همدان دارد که یهودیان ما، که بزرگتر ین رقم در خاورمیانه هستند، بطور منظم به زیارت آن می‌روند.»
گزارشگر نشریه آتلانتیک در ادامه می‌نویسد، این درست است که ایران در زمان‌های مختلف و از راه‌های گوناگون دوست یهودیان بوده است. کورش بزرگ ( که ظریف در مصاحبه خود از او نام برد) یهودیان را پس از تبعید در بابل، به سرزمین اسرائیل باز گرداند. پرزیدنت هری ترومن، که کشور اسرائیل را در سال ۱۹۴۸ میلادی، ۱۱ دقیقه پس از تولد دوباره آن برسمیت شناخت، بعدا با افتخار اعلام کرد «من یک کورش هستم.»
با این حال، به عقیده گزارشگر آتلانتیک در گفته‌های ظریف برای اثبات طرفداری ایرانیان از یهودیان، طنز تلخی وجود دارد؛ چرا که «رهبری امروز ایران، حاکمیت یهودیان بر اسرائیل را برسمیت نمی شناسد و می‌خواهد کشور یهود را از بین ببرد.»
گزارشگر آتلانتیک می‌گوید با توافقی که ایران را دست کم یک سال از تسلیحات اتمی دور نگاه دارد موافق است، زیرا در دوران پس از هالوکاست، مهم است چنین تسلیحاتی از دست کسانی که وعده آسیب زدن به یهودیان می‌دهند، دور بماند. هرچند که احتمال نمی‌رود ایران به حمله هسته‌ای پیشگیرانه‌ای علیه اسرائیل دست بزند.
نویسنده مقاله توسل بنیامین نتانیاهو به هالوکاست را برای مطرخ کردن ادعاهای خود علیه ایران و نیز علیه توافق اتمی جاری «بحث انگیز» دانسته و بسیاری از جنبه‌های این رویکرد نتانیاهو را «نامطلوب و زیانبار» خوانده و در ادامه می‌افزاید، برقراری موازنه مناسب در این بحث وجود دارد، جایی بین این دو موضوع: یهودیان باید «لفاظی و زیاده گویی» در باره هالوکاست را متوقف کنند، و خط گفتمان «نازی‌ها می‌آیند» که نتانیاهو و متحدانش اغلب بکار می‌برند.
به عقیده نویسنده، «نازی‌ها رژیم ایران را پر نکرده‌اند، اما کسانی آن را رهبری می‌کنند که در حقیقت خواهان اضمحلال فیزیکی حکومت یهود و جایگزینی آن با یک حکومت اسلامی هستند؛ و با حمایت از گروه‌های تروریستی، که منظما یهودیان را در اسرائیل و جاهای دیگر می‌کشند، به سوی این هدف گام بر می‌دارند.»
نویسنده مقاله در ادامه مینویسد برای یادآوری به افرادی که میگویند یهودیان نباید این همه نگران کسانی که آنها را به قتل تهدید میکنند باشند، برخی از حرفهایی را که رهبران ایران و رهبران حزب الله لبنان در باره اسرائیل گفتهاند، نقل میکنیم:محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، سال ۲۰۰۰ میلادی گفت «اگر ما قوانین حقوقی واقعی را رعایت کنیم، باید تمام جهان اسلام را برای برخوردی شدید با رژیم صهیونیستی بسیح کنیم ... اگر ما به قرآن عمل کنیم، همه ما باید بسیج شویم.»
آیت الله علی خامنه‌ای نیز در سال ۲۰۰۱: «جمهوری اسلامی ایران ماموریت دارد اسرائیل را از نقشه منطقه پاک کند.»
و حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۲ گفت «آگر آنها ( یهودیان) همه اسرائیل جمع شوند، ما را از زحمت جستجو در سراسر جهان آسوده خواهند کرد.»

نصرالله  سپس در سال ۲۰۰۵ میلادی: «اسرائیل دشمن ما است. رژیمی متجاوز، غیر قانونی و نامشر وع است، که آینده‌ای در سرزمین ما ندارد و سرنوشت آن در شعار ما، یعنی مرگ بر اسرائیل، تعیین شده است.»
یحیی رحیم صفوی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۲۰۰۸: «زمان اجرای حکم مرگ رژیم صهیونیستی رسیده است.»
محمدحسن رحیمیان نماینده آیت الله خامنه‌ای در بنیاد مستضعفان در سال ۲۰۱۰: « ما موشک‌هایی ساخته‌ایم که به ما اجاره می‌دهند، وقتی لازم شود تمامیت اسرائیل را با یک هالوکاست بزرگ، از بین ببریم.»
محمد رضا نقدی فرمانده نیروی بسیج در سال ۲۰۱۱: «ما به آنها توصیه می‌کنیم بساطشان را جمع کنند و به کشورهایشان باز گردند. و اگر در ماندن اصرار کنند، باید بدانند زمانی خواهد رسید که حتی فرصت نخواهند داشت چمدان‌هایشان را ببندند.»
آیت الله خامنه‌ای در سال ۲۰۱۲: «رژیم صهیونیستی یک غده سرطانی است و برداشته خواهد شد.»

احمد علم الهدی عضو مجلس خبرگان در سال ۲۰۱۳: «نابودی اسرائیل عقیده انقلاب اسلامی در ایران و یکی از ستون‌های نظامی ایران اسلامی است. ما نمی‌توانیم ادعا کنیم که قصد نداریم با اسرائیل بجنگیم.»

حسن نصرالله  در سال ۲۰۱۳: «نابودی اسرائیل نه فقط به نفع فلسطینی‌ها است، بلکه به سود تمام جهان اسلامی و جهان عرب است.»

علی شیرازی نماینده خامنه‌ای در سپاه در سال ۲۰۱۳: «رژیم صهیونیستی به زودی نابود خواهد شد، و این نسل شاهد نابودی آن خواهد بود.»

آیت الله خامنه‌ای در سال ۲۰۱۳: «این رژیم وحشی، گرگ صفت و بچه کش اسرائیل است که از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند، و راهی جز نابودی آن وجود ندارد.»

حسین سلامی قائم مقام سپاه در سال ۲۰۱۴: «ما، شما (اسرائیلی‌ها) را خانه به خانه تعفیب خواهیم کرد و انتفام هر قطره خود شهدایمان در فلسطین را خواهیم گرفت، و این نقطه آغاز بیداری ملت‌های اسلامی برای شکست دادن شما است.»

محمد علی جعفری فرمانده سپاه در سال ۲۰۱۵: «سپاه تا پایان رژیم صهیونیستی خواهد جنگید ... ما تا این مظهر گناه کاملا از ژئوپلیتیک منطقه حذف نشود، آرام نخواهیم گرفت.»

No comments:

Post a Comment

POST توراه و هفطارای

Every Post's Information