3.22.2011

به انتخاب مژگان هارونی
 برگ كرفس حاوي مقدار قابل توجهي ويتامين A (بتاكاروتن) است در حالي كه ساقه ي آن منبع ويتامين هاي B6 ,B2،B1، ويتامينو همچنين پتاسيم، اسيد فوليك، كلسيم، منيزيم، آهن، فسفر، سديم و چند نوع از اسيدهاي امينه ضروري است.
هورمون هاي گياهي موجود در كرفس به همراه روغن هاي ضروري آن نه تنها طعم معطري به كرفس مي دهند، بلكه در كنار بقيه املاح و ويتامين ها كرفس را به معجوني تبديل مي نمايند كه در حقيقت مي تواند داروي هر دردي باشد.
آب كرفس و پوست و مو
از آن جايي كه كرفس سرشار از انواع ويتامين ها از جمله ويتامين آ، ب و ث مي باشد و در آن املاح نيز به مقدار زياد نهفته است مي تواند مكمل خوبي براي زيبايي پوست و مو نيز باشد.
شما با نوشيدن يك ليوان آب كرفس فقط دو يا سه روز در هفته نه تنها مي توانيد به سلامتي قلب، معده و روده هاي تان كمك كنيد بلكه اگر اين كار براي شما مثل يك عادت شود علاوه بر سلامتي اندام هاي مهم دروني خود به شادابي و جوان نگه داشتن پوست و موي تان نيز كمك كرده ايد و اثرات مفيد آن را در همان روزهاي اول خواهيد ديد.
ويتامين C و انواع ويتامين هاي B موجود در آب كرفس براي از بين بردن جوش ها و لكه ها و كلسيم موجود در آن سبب رشد و ترميم مو و ناخن هاخواهد شد و علاوه بر آن  آب كرفس ميل تان را به خوراكي هاي شيرين و انواع شيريني ها كه عامل مهمي در جوش زدن و ايجاد لكه ها خواهند بود كم كرده و شما را در داشتن پوستي بدون جوش و سالم و زيبا ياري خواهد كرد.


آب كرفس و فشار خون:
تحقيقات نشان ميدهد مصرف روزانه ي آب كرفس به مدت يك هفته، تاثير فوقالعادهاي روي پايين آوردن فشارخون خواهد داشت. آب كرفس مُدر است؛ پتاسيم و سديم موجود در آب كرفس تنظيم كنندههاي قوي مايعات بدن هستند و به توليد ادرار كمك ميكنند و بدن را از وجود مايعات اضافي خلاص ميكنند.
ماده شيميايي Phthalides موجود در كرفس سبب آرامش بافت ها و ماهيچه هاي بدن و عروق مي گردد و نرمي و انعطاف مخصوصي به آن ها مي دهد. به همين جهت خون به آساني در عروق گردش كرده و به تمام بافت ها مي رسد. در ضمن اين ماده شيميايي سبب كاهش ترشح هورموناسترس در بدن نيز مي شود.
جالب اين كه در موقع مصرف مداوم آب كرفس فشار خون در حد طبيعي باقي  مي ماند و بيشتر از آن كاهش نمي يابد كه خود يكي از شگفتي هاي طبيعت اين سبزي است.


آب كرفس و سرطان:
طبق يافتههاي محققان در دانشگاه نيوجرسي، كرفس داراي تركيباتي است كه از پخش سلولهاي سرطاني پيشگيري ميكند و داراي تركيبي به نام استيلنيك(acetylenic) است كه رشد سلولهاي تومور را متوقف ميكند.
از طرفي به گزارش نچرال نيوز، لوتئولين(Luteolin) كه به مقدار اندكي در نعناع و جعفري وجود دارد به ميزان قابل ملاحظهاي در كرفس وجود دارد كه با دارا بودن آنتياكسيدان قوي ميتواند صدمات ناشي از تخريب سلولي را جبران كند.
آب كرفس حاوي هشت گروه از مواد ضد سرطان است.
آب كرفس و التهاب مفاصل:
آب اين گياه در موارد التهاب مفاصل و انقباض عضلاني ماهيچه استفاده ميشود و همچنين سختي التهابات در بيماريهايي مانند آسم و آرتروز را كاهش ميدهد. از طرفي دانشمندان اعلام كردهاند كه كرفس با تأثير فوقالعاده خود ميتواند بر مغز كه هسته دستگاه عصبي است، تأثير گذاشته و سيستم ايمني بدن را تقويت كند؛ بدين ترتيب تورم و درد در نواحي مختلف بدن كه حاكي از عملكرد ناموفق سيستم دفاعي است كاهش مييابد و بيماريهايي مانند نقرس و تورمهاي مفصلي نيز خفيفتر ميشود.
Polyacetylene موجود در كرفس و آب كرفس پر قدرت ترين ماده شيميايي ضد التهاب بدن است و مي تواند عوارض و دردهاي مفاصل به خاطر روماتيسم يا  آرتروز، آسم، نقرس و ناهنجاري هاي ريوي را كاهش دهد.
در يك بررسي جالبي بر روي آب كرفس معلوم شده كه ماده شيميايي Luteolin  مي تواند شروع و عملكرد عوارض التهاب را كه در مغز سرانجام مي گيرد كنترل و خنثي كند و در نهايت بدن را در برابر بروز التهاب محافظت كند.
آب كرفس و كلسترول:
تحقيقات نشان دادهاند كه وجود تركيب شيميايي در كرفس، به نام بوتيل فتاليد(Butylphthalide) باعث كاهش سطح كلسترول بد خون(LDL) ميشود.
آب كرفس و بي خوابي:
اين سبزي به خاطر داشتن روغن هاي طبيعي و ضروري و املاح و ويتامين ها و هورمون هاي گياهي سبب نوعي آرامش در بدن مي شود و سيستم مغز و اعصاب را تسكين مي دهد. به همين جهت خوردن كرفس به افرادي كه دچار عوارض كم خوابي و بي خوابي هستند توصيه مي شود.
آب كرفس و كنترل وزن:
با مصرف روزانه آب كرفس، ولع خوردن شيرينيجات، از بين ميرود. به عبارت ديگر طبيعت اين سبزي به علت تمام نعمت هاي موجود در آن بر روي هورمون اشتها و گرايش به مواد قندي اثر گذاشته و در نهايت از زياد شدن وزن بدن جلوگيري مي كند.
آب كرفس و سنگ هاي مجاري ادراري:
مصرف آن به شدت به افراد درگير با سنگ كليه و سنگهاي مجاري ادراري توصيه ميشود.
آب كرفس از بين برنده ي قوي سموم بدن و به دنبال آن شكستن و حذف سنگها در بدن ميشود.


   اب کرفس و يبوست و هضم غذا:
براي اينكه به رودههاي خسته و پير كمك شود، توصيه ميشود كه هر روز يك ليوان عصاره كرفس مصرف شود. از اين طريق روده به روش طبيعي تخليه ميشود. دقت داشته باشيد كه در آبگيري حتما برگها را هميشه مصرف نماييد.
آب كرفس به علت داشتن املاح و ويتامين ها و همچنين فيبر با كيفيت بالا از بروز يبوست جلوگيري مي كند و حركت روده ها را تنظيم مي كند، در اين صورت مصرف مقداري كرفس به همراه وعده هاي غذايي مي تواند موجب بالا رفتن قدرت هضم و جذب غذا شده و مقدار زيادتري از مواد غذايي موجود در رژيم غذايي را از طريق جدار روده وارد سيستم خون و لنف كرده تا در سوخت و ساز پيچيده آن ها در سلول ها موثر باشد

No comments:

Post a Comment

POST توراه و هفطارای

Every Post's Information