8.26.2011


קריאת התורה - פרשת ראה

הרב רפי פוירשטין


במציאות של חלוקה לשבטים ופיזור גיאוגרפי, פרשת השבוע מדגישה את נקודות החיבור, כי האחדות היא יסוד הקיום שלנו. אם אין שלום - גם הרעיון היפה ביותר יתמוסס
אם היה לי כסף הייתי יוצא במיזם חדש - חלוקת מראה, חינם אין כסף, לתושבי מדינת ישראל. מדוע "מראה" תשאלו, והתשובה היא שאנו דומים לאותו ילד עם תפיסה אגוצנטרית של המציאות. זאת אומרת, מה שלי חשוב, הוא בוודאי חשוב לכולם! אני מצפה שכולם, אבל כולם, יכירו בעובדה שלי(!) חשוב הדבר הזה. אני לא מכיר בעובדה שיש אחרים, שלהם יש סדר עדיפות אחר. זה פשוט לא מעניין אותי. אני אפילו לא מודע לזה, ולא מתעניין בכך. הראייה האגוצנטרית שלי היא חזות הכל.

רוחמה וייס
פרשת "ראה" מציגה את החיים בארץ ישראל כאתגר משותף של העם. בינתיים, כשהמנהיגים הם אופורטוניסטים על כיסא, כשמעמד הביניים לא גומר את החודש, וכשהמצב הביטחוני לא משתנה כבר שנים - פלא שילדינו לא מוצאים את הציונות?

לא דג ולא נחש
ביום ראשון האחרון התכונן דניאל, בני, ללכת ל"חוצות היוצר" עם כמה חברים להופעה של "הדג נחש". באותו זמן בדיוק הושמעו ברדיו התראות על פיגוע אפשרי בירושלים. כנראה שלא הייתי האמא היחידה שלחצה על הילד שלה לחפש פעילות אלטרנטיבית, שכונתית. כך מצאו את עצמם כמה בני נוער, בוגרי כתה ז', בישיבה חסרת מעש בפלאפל במרכז המסחרי של שכונת בית הכרם. הבטלה ליד שולחנות הפלאפל עשתה גם משהו טוב כי הם ישבו ודיברו.
מסביר הרמב"ם [באגרת תימן,א] : "הקב"ה בשר אותנו על ידי ישעיהושכל אנס או נצחן שיתכוון לסתור תורתנו ולבטל דתנו בכלי נשק - ישבר הבורא כלי מלחמתו ולו יצליחווזה דרך משלכלומרשעצתו לא תשלם לעולםוכמו כןכל טוען שיתכוון לבטל מה שבידנו...לא יתקיים". שום מאבק - לא מילולי ולא בכלי נשק - לא יצלח.
 

No comments:

Post a Comment

POST توراه و هفطارای

Every Post's Information